Wednesday, June 14, 2006

...

Slováci vyrobí jadernou zbraň. Dzurinda říká: "Tak ji někde vyzkoušíme. Pošleme ji na USA, ti se rychle ozvou."

Vystřelí tedy na Ameriku a čekají na odezvu. Nic.

Dzurinda tedy povídá: "Asi to spadlo někam do pouště, Amerika je přeci jen velká. Vystřelíme tedy na New York, toho už si určitě všimnou."

New York je tedy srovnán se zemí, ale opět žádná odezva. "To není možný. Zaměříme tedy přímo Bílý dům, to už nemůžou přehlídnout," povídá Dzurinda a vytřelí tedy třetí raketu.

Zase nic. Nechápavě tedy volá Dzurinda Bushovi: "Nazdar Georgi, jak se máš? Vysvětli mi, jak je možný, že jsme na vás poslali tři atomovky a vy jste si toho vůbec nevšimli?" a Bush odpovídá: "Jen počkej ty hajzle, až vas najdeme na mapě!"

Labels:

4 Comments:

Anonymous Alison said...

It's so unusual for me to see you writing in Czech - who is this girl? But it's also v. cool.

8:44 AM, June 16, 2006  
Blogger Mart'a said...

I always have such feelings when someone I talk to in English everyday starts to use some weird sounding language :o)).

I wanted to ask how are you? I hope you dont suffer of too cold weather there, heard of the storm hitting Auckland, but that is far away from Chch.

10:55 AM, June 16, 2006  
Anonymous Alison said...

Oh, we have plenty of snow to keep us busy down here! Unfortuneately not enough to stop me from getting to work each day. I can't BELEIVE Ghana managed to beat the Czech Republic in the latest football matches - what is going on?! Football is inflitrating the southern hemisphere.....my fave is Brazil........

3:25 AM, June 18, 2006  
Blogger Mart'a said...

hahah, yep the match with Ghana. We deserved to lose, as the team really played very badly... :o))

I love watching the matches and I usually support those teams, that are far from being favourites :o). I guess that is why i need to support Czech :o))).

11:14 AM, June 18, 2006  

Post a Comment

<< Home